Aj na montérky do ťažkej práce máme veľké nároky

Doba nekonečných materiálových a technologických možností prináša zlepšenia, ktoré neobchádzajú ani textilný a odevný priemysel. Základom sortimentu pracovných odevov sú jednoznačne montérky. Ich vývoj reflektuje najnáročnejšie požiadavky – nielen na bezpečnosť a ochranu, ale už aj na pohodlie, eleganciu, reprezentáciu. Aké sú dnešné štandardy a trendy? Na základe akých parametrov si vyberať? A ako sa zorientovať v pestrej ponuke?

Koncentrovanosť na prácu a kvalita výsledku sú priamoúmerné veličiny. O tom dávno niet pochýb. Nekomfortný pracovný odev dokáže túto paralelu nepríjemne rozhodiť. Dnes jednoznačne platí, že nie človek sa prispôsobuje odevu, ktorý je na trhu ako-tak dostupný, ale odev sa prispôsobuje potrebám jednotlivých odvetví a sektorov, dokonca každého jedného človeka. Rozmanitosť strihov, veľkostí i materiálového zloženia dáva možnosť vyberať si dostatočne pohodlné montérky a blúzy, a to do akéhokoľvek pracovného prostredia. Ponúkame vám 7 tipov, na čo sa pri výbere zamerať:

  1. Nech to nikde netlačí

Ak máte monotónnu prácu a vykonávate ju dlhé hodiny v tej istej polohe, treba tomu prispôsobiť pracovné oblečenie. Ak často kľačíte, voľte modely montérok s možnosťou vloženia výstužných prvkov v oblasti kolien. Pred hrozbou odkrytej chrbtice chránia overaly alebo montérky na traky. Aj montérkové blúzy a bundy s pružnými alebo zosilnenými partiami lakťov alebo celej chrbtovej časti prišli na trh s cieľom maximálnej ochrany zdravia pri práci.

 

Pri výbere sa oplatí myslieť aj na ďalšie okolnosti: Vystavujete sa v práci vetru? Prievanu? Vzdušnej vlhkosti? Dažďu? Kladná odpoveď na ktorúkoľvek z týchto otázok hovorí v prospech montérok z odolných, tzv. outdorových materiálov s prekrytými zipsami, vyšším alebo zdvojeným stojačikom na krku, sťahovacími prvkami na zápästiach, na spodku nôh, v oblasti drieku alebo s rôznymi manžetovými riešeniami a, samozrejme, s odvetrávaním.

  1. Neviditeľný? V práci radšej nie.

Medzi najdôležitejšie bezpečnostné opatrenia na pracoviskách patrí zásada „vidieť a byť videný“. Za každých podmienok. Nočná práca ani práca za slabých svetelných podmienok nie je na mnohých pracoviskách ničím neobvyklým. Byť videný môže byť v kritických situáciách rozhodujúce, život zachraňujúce.

Pri výbere montérok stojí rozhodne za zváženie potreba reflexných aplikácií. Tieto prvky výrazne pomáhajú zviditeľniť pracovníkov. Výrobné haly, logistické a iné pracoviská, v ktorých sa pohybujú dopravné prostriedky, alebo akákoľvek ďalšia manipulačná technika dávajú dostatočný dôvod zaobstarať (sebe či svojim zamestnancom) odev, ktorý „bije do očí“.

Jeho poslaním je dať o sebe vedieť aj v čase a na mieste, kde by vás možno práve nik nečakal. V konkrétnych prípadoch je dokonca zákonom predpísané percentuálne pokrytie odevu reflexnými prvkami. V ostatných prípadoch môžu byť reflexné prvky elegantne nenápadné, a pritom vysoko funkčné.

Vysokoodolná montérková blúza Vision patrí do kategórie komfortného pracovného oblečenia. Hodí sa do všetkých odvetví, v ktorých je odolnosť pracovných odevov nevyhnutnosťou a športový vzhľad vítaným plusom.

  1. Správna odolnosť je viac než dizajn

Podľa charakteru pracovnej pozície a vykonávanej činnosti je odev vystavovaný rôznym druhom namáhania i nečistotám, ktoré ho tiež opotrebúvajú.

Pracovný odev si vyberajte vždy s ohľadom na úroveň námahy, ktorej bude pravidelne vystavený a musí ju zniesť. Táto okolnosť rozhoduje o životnosti montérok.

Maliarsky odev má byť jednoducho udržiavateľný a odolný voči chemikáliám obsiahnutým vo farbivách. Na druhej strane by mal poskytovať dostatok vôle pre pohyb pri maliarskej „akrobacii“. Tesárske montérky zas majú odolávať častým náhodným poškrabaniam, a tým eliminovať potrebu plátania.

Rovnako dôležitým parametrom je samotná ochrana pracovníka. Zváračský oblek musí okrem samotnej schopnosti látky vzdorovať prskajúcemu žeravého materiálu, a, samozrejme, ochrániť aj pokožku pracovníka pod týmto odevom pred popáleninami.

Odevy elektrikárov by mali byť bez akýchkoľvek kovových aplikácií, ktoré by zapríčiňovali ich uzemnenie, a tak vystavovali svojho nositeľa riziku zasiahnutia elektrickým prúdom. Pracovníci obsluhujúci vysoké pece musia byť zase chránení pred vysokými teplotami na pracovisku.

Vedeli ste? Moderné montérky určené pre pracovníkov pri ťažbe dreva sú vystužené kevlarovými vláknami, ktoré pri nechcenom strete s motorovou pílou dokážu zastaviť reťaz a uchrániť pilčíka pred škaredým poranením.

  1. Vrecká a pútka – efektívnejšie než dobrý diár

Správne rozmiestnenie a multifunkčnosť vreciek a pútok prispieva k organizácii tej či onej činnosti. Mať po ruke kladivo, skrutkovač, inštalatérske pomôcky, skrutky, klince, ale napríklad aj perá, popisovače či nádobku s reflexnou sprejovou farbou alebo inú drobnú mechanizáciu a montážny materiál, zvyšuje efektivitu práce.

Dobre navrhnuté a kvalitne prepracované vrecká a pútka sú naozaj na nezaplatenie. Hodí sa aj bezpečné, uzatvárateľné alebo „tajné“ miesto hneď po ruke na kľúče, mobil, doklady, gastrolístok, platobnú kartu, prípadne okuliare.

Náprsné či zdvojené vrecká, rôzne zásobníky a spony dávajú priestor na personalizáciu a prispôsobenie si montérok podľa vlastných preferencií.

  1. Zmena ročných období sa týka aj montérok

Pri mnohých profesiách možno nosiť rovnaké montérky celý rok. Práca vo vykurovaných a v lete klimatizovaných prevádzkach nedbá na ročné obdobia. Ak však pracujete v exteriéroch, viete, že na ročnom období záleží. Vytipované kolekcie pracovného odevu sú spravidla vo viacerých vyhotoveniach. Ako zateplené s dlhými nohavicami a rukávmi, ale aj krátke vzdušné formáty vhodné do horúceho letného počasia.

  1. Záleží na farbe?

Legislatíva síce nepredpisuje farebné prevedenia pracovných odevov pre konkrétne profesie, tieto pravidlá sú však neraz súčasťou interných predpisov. Najmä v prípade divíznych firiem je dôležité odlíšenie pracovníkov a jednotlivých tímov.

V elegantnom pracovnom oblečení decentnej farby možno ísť bez hanby do práce cez celé mesto. Odolná kolekcia 4Tech.

Železničiari a pozemní stavitelia oranžoví, cestári žltí, maliari bieli, montéri modrí. Rokmi typizované farby kopírujú spektrum profesií aj dnes. V prípade osobných farebných preferencií ponúka trh širokú škálu farieb a slobodu výberu.

  1. Ak chcete, pustite k slovu módu

Montérky, bundy, mikiny, košele, tričká, dokonca ani čiapky do práce dávno nie sú len dielom zručných skúsených šičiek. Pri ich zrode stoja textilní návrhári a módni dizajnéri. Oblečenie do práce začína byť pevnou súčasťou štýlu a módy a z tohto dôvodu podlieha buď premenám, alebo sa snaží o decentnú elegantnosť a nadčasovosť.

Milujete športovú módu s množstvom vreciek a kontrastným šitím? Alebo máte radšej ležérny mestský štýl s dokonalou, no nie hrubo a do očí bijúcou funkčnosťou? S týmito možnosťami pracovné oblečenie veľmi často korešponduje alebo z nich priamo vychádza. Platí to o montérkach pre mužov, rovnako aj pre dámy, a tiež o celej škále doplnkov k pracovnému oblečeniu.

Nekupujte mačku vo vreci

Rozmanitosť doby so sebou prináša široký výber pracovných montérok a blúz a všetkého, čo k nim pri práci patrí. Ak klikáte po stránkach e- shopov a strácate sa v množstvách ponúk a možností, zvážte špecifické nároky svojej profesie i preferencie, ktoré zrkadlia vašu osobnosť. Keď si ich ujasníte, výber správnych montérok bude oveľa ľahší. Príjemne vás prekvapí jedine to, že kvalitné montérky s dlhou životnosťou a všetkými ochrannými vlastnosťami skutočne existujú. A že kombináciu v duchu hesla pohodlne, bezpečne a elegantne možno docieliť v každom podnikateľskom, výrobnom či logistickom segmente a za akéhokoľvek počasia.